IIRP - Fascynynujący okres polskiej numizmatyki. Część I

26 stycznia 2025 roku odbędzie się 33. Finał WOŚP. 33. Finał zagra na błoniach PGE Narodowego. Z atrakcji korzystać można już od 25 stycznia. „Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci” to motto 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cel 33. Finału WOŚP to: „Gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej!”. Tegoroczna zbiórka ma na celu wsparcie placówek zajmujących się leczeniem dzieci.
Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia.
Od wielu dni w dyskusjach pomiędzy osobami zajmującymi się numizmatyką mówi się głównie o „upadku” polskiej numizmatyki. Jedni nazywają to totalnym krachem i zapaścią, inni natomiast są optymistami i mówią o dużej korekcie i powolnej stabilizacji rynku. Ja podtrzymuję opinię optymistyczną, wierze w powrót normalności i spokoju, ale żeby to się stało należy zrobić wiele kroków ku temu. Oto opinie moje i kolegów z forów internetowych dotyczące uzdrowienia polskiej numizmatyki.
Narodowy Bank Polski zaprezentował wizerunek nowej monety kolekcjonerskiej, pierwszej z serii: „Skarby sztuki medalierskiej”. W tej emisji na monetę o nominale 50 złotych w srebrze trafił Stanisław Bartłomiej Ludwik Małachowski herbu Nałęcz. ur. 24 sierpnia 1736 w Końskich, zm. 29 grudnia 1809 w Warszawie) – hrabia na Końskich i Białaczowie, prezes Senatu Księstwa Warszawskiego w latach 1807–1809, senator-wojewoda Księstwa Warszawskiego w 1809 roku, stały przedstawiciel stanów w Straży Praw, starosta sądecki w okresie 1755–1784, marszałek konfederacji Korony Królestwa Polskiego i marszałek Sejmu Czteroletniego w 1788, referendarz wielki koronny w okresie 1780–1792, podstoli koronny w 1779, marszałek Trybunału Głównego Koronnego w 1775 roku. Moneta trafi do kolekcjonerów 16 stycznia 2025 roku.