Świąteczny konkurs Monetynews.pl i Sklepu Kolekcjonera
Na święta przygotowany został super konkurs, z bardzo atrakcyjnymi nagrodami! Weź udział Już dziś i zdobądź cenne nagrody numizmatyczne! Co zrobić żeby wygrać?
Na święta przygotowany został super konkurs, z bardzo atrakcyjnymi nagrodami! Weź udział Już dziś i zdobądź cenne nagrody numizmatyczne! Co zrobić żeby wygrać?
Dla niektórych jeszcze świeżo w pamięć zapadły dni, kiedy witaliśmy z nadzieją nowe złotówki. Z zainteresowaniem oglądaliśmy nowe pieniądze. Mieliśmy dość czasu, żeby się do nich przyzwyczaić i jak to już w naturze bywa, wszystko co się rozpocznie, musi się zakończyć. Wiemy, że kiedyś pożegnamy się ze złotówkami, jednak moment ten wydaje się być odległy w czasie.
Wprawdzie aukcja numizmatyczna Pawła Niemczyka zakończyła się już ponad tydzień temu, wielu do dziś nie może ochłonąć. Dotychczasowe rekordy cenowe zostały pobite. Najdroższą monetą sprzedaną na polskiej aukcji został półimperiał z 1895 roku, którego sprzedano za 560 000 zł. Najdroższą polską monetą na krajowej aukcji został próbny talar Morikofera, który wylicytowano za 530 000 zł. Za 17 najdroższych monet zapłacono ponad 5 mln złotych. Ta aukcja otwiera nowe drzwi w historii polskich aukcji numizmatycznych.
Z wielką przyjemnością publikujemy nagrodzony przez nas tekst pana Marcina.
Jaka jest moja ulubiona moneta? Jak ją zdobyłem? Co przedstawia?
Wydawałoby się, że to wcale nie są trudne pytania, a jednak
. Szukając na nie odpowiedzi przeszukałem moją kolekcję kilka razy i doszedłem do wniosku, że nie mogę wskazać jednej takiej monety, bo ta ma ładny awers, inna bogaty rewers a jeszcze inna poświęcona jest ciekawemu tematowi. Wreszcie udało mi się wynaleźć coś, co uważam za przedmiot ciekawy, urzekający i wyjątkowy. Jest tylko pewien problem – nawet najbardziej liberalny numizmatyk nie uzna tego za monetę, gdyż nie spełnia ono jej ogólnie obowiązującej definicji. Nie jest to znak pieniężny obowiązujący na terenie całego kraju i wyemitowany przez instytucję upoważnioną do wprowadzania w obieg oficjalnych środków płatniczych. Co gorsza, mój ulubiony walor numizmatyczny to właściwie
niedokończona jeszcze seria notgeldów emitowana przez Mennicę Sudeckiego Bractwa Walońskiego ze Szklarskiej Poręby.
Zamość (łac. Zamoscia, ukr. Замостя, ros. Замость (Замостье), jid.זאמאשטש) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej części województwa lubelskiego. Jest jednym z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa, a zwłaszcza Zamojszczyzny. Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy". Pod względem liczby ludności zajmuje w województwie 3. pozycję (65 784 mieszkańców), natomiast pod względem powierzchni plasuje się na 10. miejscu. W 1992 roku zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Władysław II Jagiełło wielki książę litewski w latach 1377-1381 i 1382-1401, król Polski i najwyższy książę litewski w latach 1386-1434. Syn Olgierda i jego drugiej żony Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra, wnuk Giedymina. Założyciel dynastii Jagiellonów. Imię Władysław otrzymał dopiero na chrzcie, wcześniej używał tylko swego pierwszego imienia: Jagiełło. Tytuł królewski: Władysław z Bożej Łaski król Polski, pan i dziedzic ziemi krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, Kujaw, Pomorza i Rusi Czerwonej, najwyższy książę Litwy.
1 lutego 2012 roku, wieczorem, po długiej chorobie zmarła jedna z najbardziej cenionych poetek, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku Wisława Szymborska. Nie wychodziła do ludzi ze swoimi problemami. Odeszła we śnie, w domu, wśród przyjaciół i najbliższych. Przeżyła 89 lat.
O historii warszawskich organizacji numizmatycznych i pasji numizmatycznej rozmawiamy z dr. Walerianem Piotrowskim. Jest on prezesem i „wskrzesicielem” Warszawskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Jak funkcjonuje ta organizacja? Jaka jest jej historia? Czym się zajmuje? Czy jest w niej miejsce dla mnie? Zapraszam do zapoznania się z wywiadem, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
Kanonizacja Jana Pawła II zbliża się wielkimi krokami, a tymczasem przeróżni producenci prześcigują się kto wybije monetę większą, cięższą i piękniejszą. Kolejną taką emisją jest moneta zaproponowana przez Skarbiec Mennicy Polskiej, bita w systemie royalty – koncesja Niue Islands. Emisję monety, srebrnej o wadze 4 kg zatytułowano „Święty wśród Świętych”. Monetę zaplanowano na 27 kwietnia 2014 roku i jest już dostępna w przedsprzedaży. Cena, którą wyznaczono jest jednak troszkę przytłaczająca, ponieważ cena rynkowa kruszcu w niej zawartego ma się nijak do ustalonej ceny emisyjnej. Dodatkowo wybity zostanie również numizmat w złocie o wadze 1 kg.
W sobotę 5 grudnia 2015 roku w Warszawie przy ulicy Jezuickiej 6/8, odbędzie się 32-ga, aukcja numizmatyczna organizowana przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Na aukcji wystawionych do sprzedaży będzie szereg przedmiotów: monet, medali i banknotów. Impreza rozpocznie się o godzinie 10.00. Przedmioty wystawione na Aukcję będą udostępnione do wglądu w dniu Aukcji 5 grudnia (sobota) w siedzibie Zarządu Głównego PTN przy ul. Jezuickiej 6/8 w Warszawie w godzinach 08.00-10.00 oraz na życzenie, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (22 8313928), również w siedzibie Zarządu Głównego PTN. Dostępny jest katalog aukcji, który w cenie 40,00 złotych można zakupić TUTAJ, a także Katalog aukcyjny w wersji online.