Polska moneta w plebiscycie COTY

Zgodnie z planem emisji, NBP opublikował jak będą wyglądały monety kolekcjonerskie zaplanowane do emisji w listopadzie i grudniu 2010 roku. Będą to monety z trzech serii. Pierwsza seria to "Miasta w Polsce". Z tej serii została wydana dwuzłotowa moneta przedstawiająca miasto Miechów. Druga seria to "Zabytki Rzeczypospolitej". Z tej serii zostaną wyemitowane dwie monety - dwuzłotowa i dwudziestozłotowa. Wizerunek na tych monetach będzie przedstawiał zabytkowe miasto Krzeszów. Z trzeciej serii "Historia polskiej muzyki rozrywkowej" zostaną wydane trzy monety z wizerunkiem Krzysztofa Komedy. Nominały tej serii to dwa, dziesięc i dwadzieścia złoty.
Często zdarza się, że wielkie odkrycia naukowe, medyczne, techniczne i z wielu innych dziedzin są przypadkowe lub wynikiem wielu zbiegów okoliczności. Archeologia w tej kwestii nie jest odosobniona. I właśnie takie znalezisko pokazano w koszalińskim muzeum. Lecz określenie artefaktów jako "znalezisko" pomniejsza jego znaczenie. Użyję raczej słowa "skarb", ponieważ wartość naukowa jak i historyczna znalezionych numizmatów jest bezcenna.
Zwiedzając sandomierski Ratusz warto zwrócić uwagę na zbiory numizmatyczne tam się znajdujące. Wśród prezentowanych eksponatów wiele z nich to bardzo rzadkie i cenne okazy. Kolekcja obejmująca monety od czasów pierwszych Piastów aż czasy współczesne tworzona jest od kilkudziesięciu lat. Dzięki licznym wykopaliskom archeologicznym, darom od osób prywatnych, zakupom oraz przekazom z NBP, kolekcja urosła do pond 2 000 eksponatów.
Tendencja zwyżkowa cen kruszców metali szlachetnych na rynkach światowych, a szczególnie srebra i złota będzie jedną z kilku, ale istotną przyczyną zwiększenia cen monet kolekcjonerskich w przyszłym roku. Dziś uncja złota kosztuje ok. 1360$, co daje 25% więcej niż przed rokiem. Jeszcze większy skok zanotowało srebro. Za uncję trzeba zapłacić ok. 26$, czyli prawie o 56% więcej, niż w listopadzie 2009 roku.
Poszukiwacze skarbów z grupy "Ylavia" prowadząc prace archeologiczne znaleźli ponad 800 srebrnych monet i fragmenty srebrnej biżuterii. Znalezisko datowane jest na ok. 1010 rok. Przedmionty znaleziono koło wsi Mózgowo położonej w pobliżu Iławy. Wszystkie przedmioty zostały przekazane służbom ochrony zabytków.
Skarb składa się głównie z monet księstw niemieckich, zawiera też fragmenty rzymskich denarów, arabskich dirhemów i biżuterii, wśród nich tzw. enkolpion - pudełkowy krucyfiks, służący do noszenia na piersiach fragmentu relikwii. Według archeologów to największy zbiór srebrnych przedmiotów z okresu wczesnego średniowiecza, jaki kiedykolwiek otrzymało Muzeum Warmii i Mazur i jedno z najcenniejszych takich znalezisk w kraju.