Dukaty lokalne - kura znosząca złote jajka???

W tym roku przypada 180 lecie bakowości centralnej. Z tej właśnie okazji oddział okręgowy NBP w Krakowie zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte. Hasłem przewodnim jest właśnie rocznica jaką bankowość obchodzi w tym roku. Będzie można z zobaczyć NBP „od kuchni”, zobaczyć to czego przy normalnej wizycie nie jesteśmy w stanie dostrzec. Każdego roku tego typu imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem, tak też będzie z pewnością i w tym roku.
O tym, że bańka spekulacyjna pękła już dawno wszyscy wiemy. Po nienormalnych wzrostach cen monet, przyszedł czas na korektę, która nawet ku mojemu zdumieniu trwa do dziś. Pisząc 22.02.2008 artykuł pt „Ciemne chmury nad numizmatyką” nie przypuszczałem, że tytułowe chmury będą wisiały po dziś dzień. Patrząc dziś na ceny monet kolekcjonerskich trudno uwierzyć, ze niektóre z nich jeszcze 3 miesiące temu były droższe o 100%. Polska numizmatyka (okresu IIIRP) jest w bardzo poważnym kryzysie. Czy się z niego podniesie? Trudno jest jednoznacznie ocenić.
W pierwszej części artykułu poznaliśmy groszowe monety okresu IIRP. Jak tych było niewiele i w miarę łatwo można było „je ogarnąć”, tak w przypadku złotowych monet tego okresu sprawa jest nieco trudniejsza. Wcielane co trochę w życie nowe dekrety, ustawy i rozporządzenia spowodowały , że powstało tak wiele rodzajów tych numizmatów. Im więcej dowiaduję się o monetach z „tamtych lat” tym bardziej mnie one interesują. Zapraszam więc także i Państwa do lektury II części artykułu „IIRP - Fascynujący okres polskiej numizmatyki – monety złotowe”.
Kilka dni temu angielska mennica Royal Mint zaprezentowała projekty nowych rewersów monet obiegowych Anglii. W sierpniu 2005 roku ogłoszono konkurs na owe projekty. Wpłynęło ponad 4.000 prac. Zwycięskim okazał się dość nowatorski, ale ciekawy projekt autorstwa 26-letniego Londyńczyka Matthew Dent. Jego projekt jest dość nowatorki, gdyż dopiero po ułożeniu obok siebie wszystkich monet mamy obraz tego co autor chciał przedstawić. Herb Zjednoczonego Królestwa podzielony jest na sześć części. Każda z nich znajduje się na rewersach poszczególnych nominałów: 1, 2, 5, 10, 15, 20 i 50 pence (pensów). Najwyższy nominał tj. 1 pound (funt) ma na swoim rewersie herb w całości.