Internetowy Katalog Monet
Kaczyński na monetach
Nie minęły 2 lata od pojawienia się żetonu turystycznego o nominale 7 dziadów stołecznych, a Mennica Polska S.A. wprowadza pierwsze oficjalne pieniądze z wizerunkiem ś.p. Lecha Kaczyńskiego w 1. rocznicą katastrofy Smoleńskiej złote i srebrne monety upamiętniające jego prezydenturę. Nie chcę wdawać się w dyskusje polityczne tak dzielące naszych rodaków, bo nie to jest celem artykułu. Chciałem zająć się wyłącznie numizmatyczną stroną postaci wykreowanej przez byłego Prezydenta.
Mennica Polska S.A. stosuje zasadę nie umieszczania na monetach postaci żyjących. Wyjątkiem był Papież-Polak Jan Paweł II, zaś w czasie II Rzeczpospolitej swojej monety obiegowej za życia doczekał się Marszałek Józef Piłsudski - Naczelnik Legionów Polskich, którego wielkie zasługi w odrodzeniu ojczyzny są chwalone po dziś dzień, przemilczane zaś rządy "mocnej ręki", jakie pan Marszałek preferował. Poza tymi przypadkami państwowa mennica nie wypuściła pieniądza z wizerunkiem postaci żyjącej. Od 2006 r., kiedy do mody wróciły dukaty lokalne, nazywane przez wielu błędnie pieniędzmi zastępczymi, producenci prześcigają się w metodach promocji regionu nie stroniąc do umieszczania wizerunków osób żyjących. Zanim rozwinę tę myśl, chciałbym zwrócić Państwa uwagę na istotne różnice pomiędzy Pieniądzem Zastępczym (PZ) a Dukatem Lokalnym (DL) i Żetonem Turystycznym (ŻT).
Ciemne chmury nad numizmatyką ???
Dla jednych to powód do zadowolenia a dla innych niemalże klęska. Cieszą się kolekcjonerzy, smucą inwestorzy. Od kilkunastu dni to temat numer jeden na numizmatycznych forach internetowych. Mowa o lawinowym spadku cen monet, który towarzyszy nam od pewnego czasu. Dla wielu to wręcz nie do pomyślenia, że ceny w tak szybkim tempie pikują w dół. A czy do pomyślenia było, kiedy ceny monet rosły w oczach o kilkanaście procent tygodniowo? Warto na spokojnie się nad tym zastanowić.
Rynek polskich periodyków numizmatycznych
Długo zastanawiałem się czy podejmować się napisania tego artykułu. Początkowo chciałem opublikować ten artykuł na łamach swojego bloga „ABC Medalierstwa”, zdecydowałem się jednak na Internetowy Katalog Monet, gdyż chciałem żeby temat periodyków numizmatycznych dotarł do jak najszerszego grona odbiorców a tym samym rozpoczął merytoryczną dyskusję na ten temat. Postanowiłem wziąć "na warsztat" temat dotyczący regularnych wydawnictw numizmatycznych ukazujących się na polskim rynku. Na numizmatycznych stronach internetowych oraz w kuluarach numizmatycznych, coraz częściej i więcej mówi się na ten temat. Czy jest szansa aby z tych rozmów wynikło coś dobrego dla rozwoju periodyków numizmatycznych?