Historyczne miasta w Polsce - Podsumowanie

I przyszedł czas na kolejną emisję monet w tym roku. NBP ujawnił dziś wizerunki monet „65 rocznica powstania w getcie warszawskim”. Nakład niestety po raz kolejny zaskoczył wszystkich. 145.000 sztuk monety srebrnej to najwyższy w historii IIIRP nakład monety o nominale 20zł. NBP wykazuje tendencję zwyżkową, każda kolejna emisja jest coraz większa. Czy możemy się w tym roku spodziewać 150.000? Niestety obawiam się, że tak.
Kolejna, trzecia już emisja srebrnej monety w tym roku już za nami. Dziś NBP rozpoczął sprzedaż srebrnej monety 10zł i złotej 100zł. Emisja 2zł GN przewidziana jest na 28.03.2008. Emisja przeszła bez większego echa za sprawą kosmicznego nakładu numizmatów. Pod bankami pojawili się tylko nieliczni kolekcjonerzy, którzy od lat zaopatrują się w monety właśnie w ten sposób. Od dłuższego czasu można było w Sybiraków kupić na aukcjach internetowych po cenach około emisyjnych. Ludzie rezygnują z zamówionych wcześniej abonamentów. To kolejny dowód na to, ze NBP zrobił więcej szkody niż pożytku tak drastycznym zwiększeniem nakładów.
Narodowy Bank Polski uruchamia JEDNORAZOWĄ AKCJĘ SONDAŻOWĄ przyjmowania ZAPISÓW na wprowadzane do obiegu w CZERWCU 2008 r. dwóch monet "KAZIMIERZ DOLNY" z serii "Zabytki Kultury Materialnej w Polsce".Akcja ta będzie pilotażem uzupełniającego systemu sprzedaży monet kolekcjonerskich i zamiany monet powszechnego obiegu o nominale 2 zł ze stopu Nordic Gold, którego ewentualne wprowadzenie w przyszłości jest rozważane przez NBP.
Emisję drugiej w tym roku srebrnej monety mamy już za sobą. Nie wzbudzała ona jednak już tylu emocji co emisja sokoła. Więcej było słów krytyki i rozgoryczenia. NBP chyba przeliczył się wybijając 118.000 sztuk monety „10zł Rocznica Marca 68”. Dzisiaj próżno było szukać przy oddziałach wielogodzinnych kolejek, były co najwyżej grupki kilkudziesięciu osób, które kupowały po jednej monecie do kolekcji. A dlaczego nie więcej skoro mieli taką okazję? Bo będzie ją można prawdopodobnie przez najbliższe miesiące kupić bez problemu po cenie emisyjnej.
Już jutro kolejna emisja monet przez Narodowy Bank Polski. 26.03.2008 ukaża się monety 10zł i 100zł zaś 28.03.2008 2zł GN. Nie budzą one jednak już takich emocji i zadowlenia jak emisje w roku 2007. Tak kosmiczne nakłady powodują, że nie tylko inwestorzy ale także kolekcjonerzy z coraz większą rezerwą i dystansem podchodzą do poslkcih monet kolekcjonerskich, które nie powinny miec już przymiotnika "Kolekcjonerskie". Jako pierwszy portal numizmatyczny pokazaliśmy w lutym wizerunki owych monet.
No i stało się. Dzisiaj Narodowy Bank Polski opublikował oficjalne wizerunki monet na olimpiadę w Pekinie. Przez ostatnie dni znane był tylko nieoficjalne wizerunki, dziś możemy je podziwiac w całej okazałości. Emisja monet przewidziana jest na lipiec. Po raz pierwszy NBP opublikował tak wcześnie wizerunki. Ukazanie sie oficjalnych wizerunków spowodowane może byc ukazaniem się tych nieoficjalnych, pochodzących z targów w Berlinie. Szczególnie polecam obejrzenie zdjęc próbnych monet 10zł.
Mennica Polska S.A. wydała, po raz pierwszy w Polsce, zestaw miniatur monet powszechnego obiegu. Komplet miniatur zawiera wszystkie pomniejszone monety: od nominału 1 gr do 5 zł, w sumie jest to 9 monet. Wszystkie miniatury w zestawie pochodzą z jednego rocznika, a więc 2008 r. Premiera przewidzana jest na 08.02.2008
5.02.2008 Narodowy Bank Polski wyemituje kolejną monetę należącą do serii „Historyczne miasta w Polsce, a mianowicie Konin. Na monecie został uwieczniony Słup Koniński (zwany także Milowym) stojący na konińskiej starówce w sąsiedztwie kościoła farnego. Nie znany jest wiek słupa. Jest on wykonany z piaskowca i posiada romańską inskrypcję łacińską z 1151 r., z której wynika, iż wyznacza on połowę drogi pomiędzy Kruszwicą a Kaliszem. Jest to jedna z ostatnich monet z tej serii. Za kilka miesięcy zostanie wyemitowany ostatni numizmat kończący wędrówkę po 32 „Historycznych Miastach w Polsce”. Jednak wcześniej zapraszam do wędrówki po pięknym Koninie.